Pierwsze dni po porodzie

Dla świeżo upieczonej mamy pierwsze dni po porodzie mogą okazać się trudne. Kiedy adrenalina i emocje związane z narodzinami dziecka już opadną daje o sobie znać zmęczenie. Do tego dochodzi niewyspanie z powodu nocnego karmienia. Choć brzmi to przerażająco, należy pamiętać, że taka sytuacja jest przejściowa.

Z każdym dniem kobiety nabierają pewności w pielęgnacji maluszka oraz sprawności w organizacji codziennego życia. Wszyscy rodzice muszą przez to przejść i oswoić tę zupełnie dla nich nową sytuację. W tym czasie bardzo ważne jest wsparcie rodziny oraz bliskich, by mama w przerwach pomiędzy karmieniami mogła zadbać o siebie i nieco wypocząć.

Ważną rolę odgrywa także położna rodzinna. W pierwszych sześciu tygodniach od narodzin dziecka powinna odwiedzić Pacjentkę co najmniej czterokrotnie.  W przychodni rejonowej, jeszcze przed rozwiązaniem, można uzyskać do niej kontakt.

Położna podczas wizyty domowej  obserwuje i ocenia rozwój dziecka i udziela wskazówek dotyczących jego pielęgnacji. Pomoże też wybrać dogodną technikę karmienia piersią i rozwiązać problemy z laktacją. Pacjentka może ją o wszystko zapytać i podzielić się z nią swoimi wątpliwościami. Doświadczona położna podpowie też, kiedy po porodzie powinno się pójść do ginekologa czy zgłosić się z dzieckiem do przychodni na obowiązkowe szczepienia.

Kiedy dziecko płacze

Płacz to sposób komunikacji dziecka z matką. Tak maluszek wyraża swoje potrzeby. Na początku nie od razu będziesz wiedziała, co płaczące dziecko chce Ci powiedzieć. Jednak zanim się spostrzeżesz okaże się, że intensywność płaczu potrafisz przypisać do konkretnej dolegliwości dziecka. W takich sytuacjach nie lekceważ też intuicji. Natura wyposażyła Cię w nią między innymi dlatego, byś wiedziała jak radzić sobie w takich sytuacjach. Zawsze jednak staraj się zachowywać spokój.

Dlaczego płaczę?

• mam mokrą pieluszkę

• jestem głodny

• jest mi gorąco

• jest mi zimno

• chce mi się spać

• potrzebuję bliskości

• potrzebuję zainteresowania rodziców

• mam kolkę

• nie mogę się załatwić

To kilka najczęstszych przyczyn płaczu u noworodków. Ale może on być też spowodowany chorobą. Jeśli trwa długo a dziecko ma ciepłą główkę niezwłocznie skontaktuj się z pediatrą.